Hat új miniatűr békafajt találtak Mexikó és Guatemala környékén, amelyek közül a legkisebb, a Craugastor candelariensis mindössze 13 milliméteres.
Az újonnan felfedezett békafajok egyik érdekessége, hogy közvetlen fejlődésen esnek át, vagyis az állat „kihagyja” a lábatlan ebihal állapotot, és rögön kifejlett állapotban látja meg a napvilágot – írja a Live Science. Az újszülött békák feltehetően 10 mm-nél is kisebbek, ám mivel a tudósok sosem voltak még jelen ezen állatok születésénél, teljesen bizonyosak nem lehetnek ebben.
A most katalogizált Craugastor candelariensis Mexikó jelenleg legkisebb békája, de a többi faj is igen apró, egyikük sem haladja meg a 18 millimétert. A Cambridge-i Egyetem egyik fő munkatársa, Tom Jameson szerint, mivel a békák olyan kicsik, az erdei ökoszisztéma szinte minden ragadozójának étlapján szerepelnek, beleértve a madarakat, gyíkokat, kisemlősöket, sőt még a nagyobb rovarokat és más békákat is. Ugyanakkor az emberi tevékenység jelenti számukra a legnagyobb veszélyt, a klímaváltozás és élőterületeik kiirtása komolyan veszélyezteti a túlélésüket.
A világ legkisebb ismert békafaja, egyben a legkisebb gerinces állat az új-guineai Paedophryne amauensis, amely átlagosan mindössze 7,7 milliméteres. Az állatot 2012-ben fedezte a Louisiana Állami Egyetem kutatója, Chris Austin, aki egy három hónapos expedíció keretében bukkant a piciny békára.
A cikk fejlécképén egyébként az egyik újonnan felfedezett apró békafaj, a Craugastor rubinus látható egy 10 pesós mexikói érmén.