A Samsung nem számít zöldfülűnek a porszívó gyártásban, a Bespoke Jet AI pedig a márka abszolút csúcskategóriás terméke, amely egy manapság kifejezetten divatos technológiával, a mesterséges intelligenciával igyekszik még hatékonyabbá tenni a takarítást. (Hogy miért lehet hasznos az MI egy porszívóban, arról itt olvashatsz bővebben). Ezen felül jár még hozzá egy multifunkciós töltőállomás is, ami kétségkívül jól mutat a nappaliban, a létjogosultságát illetően azonban merültek fel bennem kételyek, különösen a magas ár függvényében. Samsung Bespoke Jet AI porszívó teszt.
A Samsung Bespoke Jet AI olyan szempontból nem újdonság, hogy lényegében a 2022-ben piacra dobott Bespoke Jet felturbózott verziója, amelybe többek közt mesterséges intelligenciát is pakoltak a mérnökök. A állóporszívót egy szép nagy pakkban kapjuk kézhez, ami egyúttal jó sok tartozékot is jelent, így a felszereltséget illetően első blikkre biztosan nem lehet panaszunk. A hozzám érkezett modell az összes lentebb említett alkatrészt megkapta, a felmosófej és az ehhez szükséges kellékek kivételével – vagyis a porszívó felmosó funkciójáról nem fog szó esni a cikkben. A csillaggal megjelölt részek típustól függően eltérőek lehetnek.
- teleszkópos cső
- kombinált fej
- kihúzható résszívó fej
- aktív dupla kefe *
- vékony Led kefe *
- hajlítható adapter*
- tisztítóállomás
- porszákok (1 behelyezve, 2 tartalék)
- tartozékállvány *
- akkumulátortöltő *
- akkumulátorbölcső*
- akkumulátor
- tartalék akkumulátor
- vízadagolós forgó felmosófej/víztartály/újrafelhasználható nedves párnák*
- eldobható nedves párnák/rögzíthető párna*
Akinek nem ismeretlen az állóporszívók műfaja, annak gyerekjáték lesz az összeszerelés: csupán helyére kell pattintani az akkumulátort (ezen a ponton olyan érzésünk lehet, mintha egy pisztolyt táraznánk be), csatlakoztatni kell a csövet és a kívánt szívófejet, majd a digitális kijelző alatt található gomb megnyomásával már indulhat is a munka. Érdemes külön is kiemelni, hogy a porszívóhoz teleszkópos csövet kapunk, ami kifejezetten hasznos megoldás, mivel csökkenthető vele a csukló terhelése (három különböző szint állítható be), és tegyük hozzá azt is, hogy még a porszívóiról elhíresült Dysonnak sem jutott eszébe, hogy sima cső helyett egy állítható megoldással rukkoljon elő. Szintén örvendetes, hogy a gyártó egy pót akkumulátort is csomagolt a dobozba, amit célszerű a másik akkumulátorral felváltva használni: a könnyebb aksit a villámgyors házimunkához; a nehezebb, erősebb változatot a nagytakarításhoz javasolja a gyártó.

Az új modell szerencsére alig lett nehezebb, szűk 2.8 kilogramm az egész (a súly a kefétől és az akkumulátortól függően eltérő lehet), így cseppet sem nehéz tartani, sőt kifejezetten kényelmes a használata. A kosz felszippantásához egy 0.5 literes, teljesen mosható portartály áll a rendelkezésünkre, ami egyetlen laza mozdulattal egyszerűen üríthető, illetve itt jön képbe a már említett multifunkciós töltőállomás is, de erről majd inkább később. Találunk még egy beépített LCD-kijelzőt is a porszívón, amely a szívóerőről és a hátralévő akkumulátoridőről tájékoztat, továbbá a fellépő hibákra is figyelmeztet, egyúttal megoldást is kínál rájuk. Töltéskor pedig mutatja, hogy mennyit töltődött a masina.
A porszívó lelkét az akár 280 W-os szívóteljesítményt is generáló motor adja, ami elég erős ahhoz, hogy 132 ezres percenkénti fordulatszámon működjön, az igazán hatékony tisztítás érdekében. És persze a multiciklonos légszűrőről se feledkezzünk meg, amely a gyártó ígérete szerint a por 99.999 százalékát visszatartja, illetve az allergének kibocsátását is csökkenti. Emellett a töltőállomásban található porzsák a Samsung szerint a vírusok és baktériumok terjedésének is képes gátat szabni.
Ezt tudja a mesterséges intelligencia egy porszívóban
A Bespoke Jet AI nagy újdonsása az utóbbi években világsztárrá avanzsált mesterséges intelligencia: 2023 májusában ez volt az első vezeték nélküli állóporszívó, ami megkapta az MI-tanúsítványt az UL Solutions-től, az egyik vezető független biztonságtudományi szervezettől. Ez a gyakorlatban egyébként azt jelenti, hogy a porszívó az algoritmusoknak köszönhetően képes felismerni és meghatározni a padló típusát, és ennek megfelelően igazítja a szívóerőt és a kefe gyorsaságát, nagyon nem mindegy ugyanis, hogy a gép egy parkettás padlón készül felszedni a port, vagy egy szőnyegből próbálja kiszippantani a makacs kutyaszőrt. Ezzel párhuzamosan pedig nem csak a takarítás hatékonyságát segíti az MI, de az akkumulátort is kíméli, mivel mindig épp annyira lendíti működésbe a szerkezetet, azaz növeli vagy csökkenti a szívóerőt, amennyire az adott padlótípus azt megkívánja. A gyártó szerint egyéként az MI Takarítási Mód a Slim LED Brush+ kefével történő együttes használata akár 21 százalékkal csökkentheti az akkumulátor fogyasztását.

Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy az üzemidőt jelentősen befolyásolja a kiválasztott üzemmód is, hiszen minél nagyobb erővel próbáljuk felszippantani a koszt, annál hamarabb fog elfogyni a szufla. Az eszköz egy 2200 mAh-s és egy 3970 mAh-s akkumulátorral hozható működésbe, utóbbival a gyártó szerint akár 100 percig is üzemképes marad a porszívó – tegyük hozzá, hogy ez az időtartam a minimális teljesítményszintre vonatkozik. Életszerű felhasználási körülmények mellett és az MI-mód bekapcsolásával inkább az említett üzemidő nagyjából felére lehet számítani, de már ez is abszolút figyelemreméltó teljesítménynek számít ebben a műfajban.
Tényleg jó?
A Jet AI papíron szintet lépett, a Samsung szerint „az előző modellekhez képest 25 százalékkal nagyobb szívóteljesítményt és 52 százalékkal magasabb tisztítási hatékonyságot biztosít„. Ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, de annyi biztos, hogy a szóban forgó masina szemre szép munkát végez, alapvetően a makacsabb szennyeződéseket, például az állatszőrt is képes kiszedni a szőnyegből, de persze ezt el is várja az ember egy ilyen árkategóriájú masinától. Bár ez nem a mesterséges intelligencia érdeme, külön tetszett, hogy a vékony led kefe mellett a szőnyegekhez ajánlott aktív dupla kefe is nagyon szépen bevilágítja a padlót: még normál fényviszonyok között is olyan porszemekre, hajszálakra és egyéb szennyeződésekre világít rá, melyek létezésééről egyébként halvány lila gőzünk sem lenne.

Érzésre a porszívó jól és gyorsan reagál a különféle padlótípusokra, vagyis magasabb szívóerőre vált, valamint a forgókefék is magasabb fokozatra kapcsolnak, ha a padlóról áttérünk a szőnyegre – ilyenkor picit „meg is lódul” a kezünkben a porszívó. Ami tehát a takarítás részét illeti, az leginkább a remek szóval illethető, szépen teszi a dolgát a Samsung vezeték nélküli porszívója. Ugyanakkor finoman megjegyezném, hogy az ár függvényében egy kicsit talán mégis többen várna az ember. Mondom ezt úgy, hogy volt szerencsém tesztelni egy hasonlóan magas árfekvésű Dyson porszívót, ami érzésre több koszt tudott felszippantani a szőnyegből, mint a Samsung szerkezete.
A lustaság fél egészség
A többfunkciós töltőállomás alapvetően nem a Bespoke Jet AI újdonsága, már a korábbi Bespoke állóporszívók is megkapták ezt a tartozékot, viszont ettől függetlenül feltétlen megérdemli, hogy külön is szót ejtsek róla. Az állvány érdekessége, hogy nem csak tartja és tölti a porszívót, de ki is szippantja belőle a felgyülemlett koszt a benne lévő mechanikának köszönhetően. Magyarán a kosz egy kisebb portartályból átkerül egy nagyobb portartályba, pontosabban egy porzsákba, amit aztán meghatározott időnként cserélgetni kell. És ez itt a bökkenő.
Azt még valamelyest el tudom fogadni, hogy a töltőállomás használata bír némi kényelmi funkcióval (bár önmagában egy portartály kiürítése nem egy nagy vasziszdasz), azt azonban nehezen veszi be a gyomrom, hogy egy ilyen árazású porszívó esetében még rendszeres porzsák-vásárlásra akarják kényszeríteni a vásárlót. Véleményen szerint sokkal felhasználóbarátabb lett volna egy olyan megoldás, ahol szimplán csak egy nagyobb méretű portartályba kerül át a kosz, amit a végén ugyanúgy kiüríthetünk és átmoshatunk, ahogy a porszívóban lévő tartályt is.

Viszont hogy jót is mondjak, a töltőállomás valóban nagyon hatékonyan üríti ki a koszt, minden szemetet eltávolít, a szűrőben megakadt szőr- és hajszálakat is beleértve, így úgy vághatunk neki a következő takarításnak, minta egy vadonatúj portartályunk lenne.
Megéri?
A Samsung Bespoke Jet AI nagyjából 350 ezer forint körül szerezhető be, ami persze nem kis pénz, önmagában viszont még nem bűn, léteznek ugyanis más, hasonló árfekvésű porszívók is a piacon. A kérdés az, hogy képes-e teljesítményben felvenni velük a versenyt, és a válasz az, hogy nem. Bár alapvetően szépen teszi a dolgát a Samsung porszívója, ennyi pénzért nagyobb erőbedobást vár az ember, személy szerint hiányoltam a WOW-élményt a szívóerő tekintetében, ami például a fentebb is említett Dyson-porszívó esetében teljes mértékben megvolt. A Bespoke Jet AI-nak kétségkívül megvannak a maga pozitívumai, nem is kevés, de jó szívvel csak akkor tudnám ajánlani, ha vékonyabban fogott volna a Samsung tolla az árcédulán.
[sc name=”facebook” ][/sc]