A Fehér Ház arra kérte a NASA-t, hogy készítsen külön időzónát a Hold számára.
Egyre komolyabb versenyfutás zajlik a Holdért, miután az elmúlt években több ország is bejelentette, hogy vissza kíván térni a Föld égi kísérőjére. Ha eltekintünk attól a máig igen népszerű összeesküvés-elmélettől, miszerint az egész Holdra-szállás csak kamu volt, akkor 1972 decemberében az Apollo–17 űrhajó legénysége hagyott utoljára űrcsizma-nyomot a Hold felszínén, legközelebb pedig ideális esetben 2026 szeptemberében léphet újra ember az égitestre a NASA Artemis-3 missziója keretében.
A Fehér Ház a biztonságra és a pontosságra hivatkozva most arra kérte az amerikai űrkutatási hivatalt, hogy más űrügynökségekkel együttműködve 2026-ra dolgozzon ki külön időzónát a Hold számára – írja a BBC. A Holdon és más égitesteken ugyanis az eltérő gravitációs térerősség miatt nem ugyanolyan tempóban halad előre az idő, mint a Földön, égi kísérőnkön például naponta 58.7 mikroszekundummal gyorsabban telik az idő, mint idehaza.
„Az idő következetes meghatározása kritikus fontosságú a sikeres térhelyzet-felismerés, a navigáció és a kommunikáció szempontjából” – mondta Steve Welby, a Fehér Ház illetékese.
A Nemzetközi Űrállomáson jelenleg az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint mérik az időt, mivel az űrállomás alacsony Föld körüli pályán kering. Az USA végső célja az, hogy az első emberes Artemis-küldetésnél már az új holdi időzóna legyen használatban.
[sc name=”facebook” ][/sc]