Kevés film van a filmtörténetben, amely akkora hatással volt a közönségre és a kritikusokra egyaránt, mint Ridley Scott 2000-es klasszikusa, a Gladiátor. Maximus Decimus Meridius története, akit Russel Crowe legendás alakítása tett halhatatlanná, azóta is hivatkozási alap minden történelmi eposz számára. A sikerének köszönhető, hogy a 2000-es években a csapbol is görög és romai mitológia ihlette filmek folytak egyre rosszabb minőségben. Éppen ezért, amikor hivatalosan is bejelentették a Gladiátor II érkezését, a rajongók és a mozikedvelők többsége feszülten várta, vajon sikerül-e újra feléleszteni azt a varázst, amit a 2000-es film képviselt.

Aztán amikor a film végre megérkezett, kiderült, hogy a folytatás nagyszabású, látványos, sztárokkal teli, de valahogy mégis hiányzik belőle az a lélek és erő, ami miatt az első rész ikonikussá vált. Aki pedig elszalasztotta, hamarosan otthon is megnézheti, mert a Gladiátor II május 16-tól elérhető a SkyShowtime kínálatában.
Új főszereplő, régi történet
A Gladiátor II középpontjában Lucius (Paul Mescal) áll, aki az első filmben még ártatlan kisfiúként tűnt fel, most viszont felnőtt férfiként kénytelen szembenézni az ókori Róma könyörtelen világával. A történet évekkel Maximus halála után játszódik, és a birodalom ugyanabban a politikai káoszban vergődik, mint korábban: intrikák, árulás, bosszú és a hatalomért vívott véres harcok uralják a várost.
Lucius történetében felfedezhetjük a jól ismert motívumokat: a hős elveszíti otthonát, árulás áldozatává válik, és kénytelen a Colosseum arénájában harcolva küzdeni szabadságáért és becsületéért. Bár a sztori keretét tekintve minden adott volt egy izgalmas, karakterközpontú drámához, a Gladiátor II sokszor inkább egy látványos, de lélektelen utánérzésként hat.
Látvány és sztárok – de mire megyünk vele?
A film készítői semmit sem bíztak a véletlenre: Ridley Scott ismét a rendezői székbe ült, a színészgárda pedig papíron álomszerű. Paul Mescal mellett olyan sztárok tűnnek fel, mint Pedro Pascal, Joseph Quinn, Denzel Washington, Connie Nielsen és Derek Jacobi. A produkciós értékek magasak, a díszletek, kosztümök és harci jelenetek lenyűgözőek – a film több mint 420 millió eurós bevétele is mutatja, hogy a közönség kíváncsi volt erre a folytatásra.

A probléma viszont ott kezdődik, hogy a Gladiátor II minden szempontból „túl korrekt” lett. Látványos, epikus, technikailag hibátlan – ám éppen az a drámai erő és lélek hiányzik belőle, ami miatt az első rész felejthetetlen maradt. Lucius karaktere, bár elvileg hőssé válik, messze nem annyira karizmatikus vagy átélhető, mint Maximus volt. A mellékszereplők történetszálai is inkább kötelező bábuként tűnnek fel, mint valódi karakterként.
Hiába a Certified Fresh minősítés a Rotten Tomatoeson, hiába a számtalan díjjelölés – a film sok rajongóban mégis azt az érzést kelti, hogy itt valami el lett szalasztva.
Túl magasra tett léc
A Gladiátor II legnagyobb kihívása talán az volt, hogy egyáltalán léteznie kellett. Az első film kerek, lezárt történetet mesélt el. Maximus karakterívét befejezték, a néző érzelmileg megkapta a feloldozást. Egy új történetet ugyan lehetett írni Róma arénáiban, de a Gladiátor örökségével a hátán ez a film eleve hátrányból indult. És érezhetően nem sikerült túlnőnie az árnyékán.
Bár a történet sok szempontból próbálta visszahozni a régi hangulatot – hatalmi játszmák, véres harcok, tragikus háttér –, mindez inkább formula lett, mint érzelmi erő. A film időnként önismétlő, és sokszor inkább a látványt helyezi előtérbe a karakterek helyett. A Colosseum véráztatta homokja látványos, de üres.
A Gladiátor II helye a mozitörténelemben
Összességében a Gladiátor II egy korrekt, sőt, sok szempontból kimagasló iparosmunka. Nem véletlen, hogy rangos filmes díjakra jelölték, és a box office számai is azt mutatják, hogy volt igény rá. Ám ahogy telnek a hetek, valószínű, hogy nem erről a filmről fognak beszélni még évtizedek múlva a mozirajongók, hanem továbbra is az első Gladiátorról.
A Gladiátor II nem lett méltó utódja az eredetinek. Nem azért, mert rossz film – hanem azért, mert nem tudott több lenni annál, mint egy korrekt folytatás. Nem lett belőle legenda.
A Gladiátor II május 16-tól érhető el kizárólag a SkyShowtime kínálatában.