Ezek a legfontosabb kiegészítők, ha hanglemezek hallgatásába kezdenénk

A vinyl, vagy sokak által ismertebb nevükön bakelitlemezek hallgatása újra reneszánszát éli, és egyre többen döntenek úgy, hogy belevágnak ebbe a különleges zenei élménybe. Az analóg hangzás egyedisége és a fizikai formátum varázsa különösen vonzóvá teszi a hanglemez gyűjtést és -hallgatást. Ahhoz azonban, hogy valóban kihozzuk a maximumot a lemezekből, nem elég csak egy lemezjátszót beszerezni. Számos kiegészítő segíthet abban, hogy a hangzás tökéletes legyen, és lemezeink hosszú távon is megőrizzék minőségüket. Nézzük meg, mik azok az alapvető kiegészítők, amelyekre szükségünk lehet!

lemezjátszó hanglemez
Egy lemezjátszó vásárlása még csak a kezdet egy hosszú, kellemes úton.

Minőségi hangszedő és tű

A lemezjátszó egyik legfontosabb eleme a hangszedő és a tű, hiszen ezek felelősek a barázdákban található hangok kiolvasásáért. Egy jobb minőségű hangszedő jelentősen javíthat a hangzás minőségén, hiszen pontosabban és tisztábban képes érzékelni a lemez információit. Kezdők számára az MM (mozgó mágneses) hangszedők ajánlottak, míg a haladók MC (mozgó tekercses) hangszedőt is választhatnak, amely még részletgazdagabb hangzást biztosít. Persze ez a megfogalmazás egy kissé leegyszerűsíti a dolgokat, mert haladók számára is léteznek remek MM hangszedők. Az MC hangszedőkről nagy általánosságban annyit lehet elmondani, hogy részletezőbb a hangjuk, így inkább a jazz, vagy a komolyzene kedvelóinek füléhez passzolnak, de persze ez is egyéni ízlés kérdése. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az MC hangszedők jelszintje alacsonyabb, így ha az erősítőnön, vagy a lemezjátszónkban esetlek található lenne is valamilyen lemezjátszó előerősítő, akkor az általában inkább az MM hangszedőkhöz jó, az MC-khez többnyire külön előfokot kell vennünk.

Audio-Technica- M540ML H hangszedo headshel
Bizonyos hangkarokba headshellel szerelt hangszedőt is vehetünk, így nem kell a beállítással vesződnünk.

Lemeztisztító készlet

A hanglemezek porosodhatnak és szennyeződhetnek, ami rontja a hangminőséget és idővel károsíthatja a tűt. Egy lemeztisztító készlet, amely tartalmazhat tisztító folyadékot, mikroszálas kendőt és szénszálas (vagy kecskeszőr) kefét, elengedhetetlen a rendszeres karbantartáshoz. A tisztítás nemcsak a por eltávolításában segít, hanem csökkenti a statikus elektromosságot is, amely egyébként vonzaná a szennyeződéseket.

Antisztatikus belső tasakok

A lemezek védelme érdekében érdemes antisztatikus belső tasakokat használni, amelyek megakadályozzák a por lerakódását és a statikus töltés kialakulását. A papírtasakok idővel karcolhatják a lemezeket, ezért a polietilén vagy egyéb puha műanyag tasakok hosszabb távon sokkal jobb védelmet nyújtanak. Ha pedig a lemezek gyűjtését komolyan gondoljuk, akkor érdemes lehet beszerezni egy jópár műanyag külső tasakot is, amit a lemezek borítójára húzva megvédhetjük őket a mikrokarcoktól és az egymáshoz dörzsölődés okozta sérülésektől, kopásoktól.

Lemezalátét

A lemezjátszó tálcáján elhelyezett alátét (pl. filc, gumi vagy parafa) csökkentheti a vibrációt és javíthatja a hangminőséget. Egy jó minőségű alátét segíthet a stabilabb és tisztább lejátszásban, mivel csökkenti a tálca és a lemez közötti mikrovibrációkat, amelyek torzíthatják a hangot.

Stabil lemezjátszó állvány vagy polc

A lemezjátszó elhelyezése kulcsfontosságú a minőségi lejátszás érdekében. Egy rezgésmentes, stabil állvány vagy polc segít elkerülni a külső rezgéseket, amelyek torzíthatják a hangzást. Ha például a lemezjátszó egy instabil felületen áll, a rezgések miatt ugrálhat a tű, ami károsíthatja a lemezt és a lemezjátszót is.

Lemezleszorító vagy stabilizátor

Ez a kis kiegészítő segít a lemezt stabilan tartani a tálcán, csökkenti a rezonanciát és egyenletesebb hangzást biztosít. Különösen hasznos lehet hullámos vagy enyhén sérült lemezek esetén, hiszen kisimítja a felületet, így a tű pontosabban tudja követni a barázdákat.

Phono előerősítő

Sok modern erősítő vagy hangrendszer nem rendelkezik beépített phono bemenettel, ezért szükség lehet egy külön phono előerősítőre a megfelelő jelszint biztosítása érdekében. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a lemezek hangja teljes dinamikájában és tisztaságában szólaljon meg, hiszen a lemezjátszók által kibocsátott jel túl gyenge egy hagyományos erősítő számára.

Pro-Ject csöves phono előfok
Ez például egy Pro-Ject csöves phono előfok. A középkategória teteje.

Lemezmosó gép (haladóknak)

Ha komolyan vesszük a bakelitezést, egy lemezmosó gép lehet az egyik legjobb befektetés. Ez az eszköz alapos tisztítást biztosít, és még a régebbi, szennyezettebb lemezeket is újjá varázsolhatja. A kézi tisztítás mellett ezek a gépek hatékonyabb mélytisztítást kínálnak, amely eltávolítja a barázdák mélyén lerakódott szennyeződéseket is.

A Pro-Ject lemezmosója komolyabb gyűjtemények karbantartására is megfelelő lehet.
A Pro-Ject lemezmosója komolyabb gyűjtemények karbantartására is megfelelő lehet.

Antisztatikus kefék és tűtisztító eszközök

A lejátszás előtt érdemes egy antisztatikus kefével végighúzni a lemez felületén, hogy eltávolítsuk a port és a szennyeződéseket. Emellett a tű rendszeres tisztítása is fontos, mert a szennyezett tű jelentősen rontja a hangminőséget. Egy apró tűtisztító kefe és/vagy speciális folyadék segíthet abban, hogy a hangszedő mindig a lehető legjobb teljesítményt nyújtsa.

Összegzés

A hanglemezek hallgatása nemcsak egy egyszerű zenehallgatási forma, hanem egy valódi élmény, amelyhez a megfelelő eszközök és kiegészítők nagyban hozzájárulnak. A fent említett kellékek nemcsak a hangzás minőségét javítják, hanem segítenek a lemezek és a lemezjátszó hosszabb élettartamának biztosításában is. Ha most kezded a bakelitezést, érdemes fokozatosan beszerezni ezeket a kiegészítőket, hogy minél élvezetesebb és gondtalanabb legyen a zenehallgatás!

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ford

Ford

Politikailag nem feltétlenül korrekt kocka. Kedvenc szuperhős karaktere: Peter Griffin.

Ezeket olvastad már?