Világszenzációval készültek a finnek az idei fűtési szezonra, a Finnország déli részén található Pornainen városában üzembe állt a világ legnagyobb, homokalapú energiatároló rendszere. A 13 méter magas szerkezet akár 100 MWh energiát is képes eltárolni, energiatároló közegként pedig homokot használ, amelyet olyan nap- és szélenergiából fűtenek fel, amely egyébként az otthonokban való hasznosulás híján veszendőbe ment volna a nap során.

Fotó: Polar Night Energy
A homok körülbelül 450 °C-on tárolja a hőt, akár hetekig is. Amikor szükség van rá, akkor a rendszer forró levegőt bocsát ki, amely a helyi távhőhálózat vizét melegíti fel. A homok akkuval Pornainen belvárosában lévő épületeket látnak el meleg vízzel és fűtéssel, többek közt lakásokat, irodákat, iskolákat, továbbá egy templomot tart majd melegen az ötletes technológia.
A finn otthonok fűtése csak a kezdet
Az új homok akkumulátor üzembe állításával nem csak a zöld energia masszívan jobb hasznosítására van mód, de teljesen leváltotta Pornainen központi fűtési rendszerének faaprítékos erőművét is. Emiatt 70%-kal csökkent a távhő biztosításával összefüggő szén-dioxid kibocsátás.
A rendszert tervezett Polar Night Energy szerint a homok akku technológia hatalmas lehetőségeket rejt: olcsó, biztonságos, és hosszú távú energiatárolást biztosít.
Finnország csak a technológia tesztterepe, részben mert az orosz energiaimport leállása óta az ország különösen nyitott bármilyen alternatíva iránt, főleg ha az a környezetvédelmi törekvéseit is támogatja. Az ország 2035-re szeretne karbonsemlegessé válni, 2050-re pedig 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását.



