„Bezzeg az én időmben nem akart mindenki influenszer lenni.” „Bezzeg az én időmben nem csak mindenki a telefont nyomkodta.” „Bezzeg az én időmben nem volt büdös a munka.” „Bezzeg… ” Gyakori és szinte megszokott jelenség, hogy az idősebb korosztály kritizálja az utánuk következő generációt, a mostani tizen- és huszonéveseket, vagyis a Z és az alfa generációt pedig talán minden korábbinál több bírálat éri. Az biztos, hogy minden nemzedéknek megvannak a maga erősségei és gyenge pontjai, továbbá ahhoz sem fér kétség, hogy a fiatalok tehetségének, tudásának és ambíciójának kiaknázása az egyik legfontosabb feladat a jövő szempontjából, ehhez viszont először is le kell szállni a magas lóról. A Samsung Jövőálló Akadémia célja, hogy „ezeket a mai fiatalokat” ültesse le egy asztalhoz, hogy együtt beszélhessenek a jövőről anélkül, hogy bárki megmondaná, hogyan és miként.
A generációk erősségeit és gyengeségeit elsősorban a társadalmi környezet hatásai alakítják, és ebből bőven kijutott a Z (az 1996 és 2009 között születettek) és különösen az alfa (a 2010 és 2025 között születettek) generációnak, ugyanis ez az a két korosztály, melyeknek tagjai már kisgyermekkoruk óta hatalmas információáradatban élik a mindennapjaikat, a technológia pedig több szempontból is domináns szerepet tölt be az életükben. A Z és az alfa generációt gyakran éri az a vád, hogy elkényeztetettek, elcsigázottak, és amúgy is, ezek már nem is olvasnak, nem is beszélgetnek, csak a képernyőt nézik. Ez a narratíva pedig azért is visszás, mert valószínűleg a korábbi generációk tagjai is pontosan emlékeznek még arra, mennyire idegesek lettek azoktól a megjegyzésektől, amelyek a hajukat, az öltözködésüket vagy a viselkedésüket szapulták. (Érdekes adalék, hogy már egy 3000 éves babiloni agyagtáblán is találtak olyan feljegyzést, amiben az idősek a fiatalokat kritizálják). Arról nem is beszélve, hogy érezhetően nagyobb hangsúlyt kapnak a negatívumok, mint a pozitívumok, pedig a Z és alfa generációnak is megvannak a maga erősségei, amelyek például kevésbé jellemzőek a korábbi nemzedékek tagjaira. Nemcsak abban mások viszont az Y generációtól, hogy beleszülettek az internet és digitalizáció uralta világba, hanem abban is, hogy a környezettudatos viselkedés számukra már automatikus, és úgy általában elmondható róluk, hogy felelősebben gondolkodnak a jövőről.
A fiatal generációk előnyeire és pozitív tulajdonságaira helyezi a fókuszt a Samsung hamarosan induló, átfogó programsorozata is, amelynek fő célja, hogy megerősítse a bizonytalanságokkal teli Z és az alfa generáció tagjait abban, hogy megvan bennük az, ami a jövő formálásához szükséges. A Jövőálló Akadémia a generációk szoros együttműködésére épít, a széthúzás helyett az összefogásra helyezve a hangsúlyt.
A rendezvénysorozat keretében online és offline események egyaránt lesznek. Kettő nagy eseményt is tartanak a szervezők, az egyiket a nyár elején, a másikat pedig a szezon végén: mindkettő esetében kerekasztal beszélgetésekkel, workshopokkal és interaktív beszélgetésekkel várják az érdeklődőket. További pozitívum, hogy számos jól ismert személy is hivatalos a programokra, a legnépszerűbb TikTokkerek és tartalomgyártók mellett ismert jövőkutatók, a startup-szcéna megkerülhetetlen alakjai és a tudomány különböző területeiről érkezők szólalnak majd fel, hogy inspirálják a jövőről való gondolkodást. Az estéket pedig az újhullámos magyar zene frontvonalából érkezők koncertjei zárják majd.
Az élő rendezvények mellett online programokkal is készülnek a szervezők a Jövőálló Akadémia keretein belül. JJúnius 14-én rendeznek egy különleges Minecraft-konferenciáját, ahol elsőként a Jövőálló Kampuszt építik fel a feladatra jelentkező Z generációsok, YouTuber/Minecrafter sztárok irányításával.
Végül, de nem utolsósorban a Jövőálló Akadémia a YouTube-on is jelen van, és hamarosan új tartalmakkal bővül majd a kínálat. A beszélgetések alkalmával a fiatal generációk tagjai fejthetik ki véleményeiket és vitázhatnak a jövőt érintő kérdésekről, néha egymással, esetenként pedig az idősebb generáció tagjaival. Példaként említenénk a Disputa című műsort, ahol olyan témák merülnek majd fel, mint hogy “a jó kapcsolat monogám”, “a pornó káros” vagy hogy “olyan nemű vagy, amilyennek érzed magad.”
A Jövőálló Akadémia tehát hamarosan indul, mi pedig amint többet megtudunk, beszámolunk a részletekről!
[sc name=”facebook” ][/sc]